митр. прот Ігор Бурмило. Слово у день святої Трійці


 Упованіє моє - Отець, прибіжище моє - Син, покров мій -  Дух Святий.

Тройце Святая,   слава  Тобі ! "

            Сьогодні  День  СвятоЇ    Трійці.  Нині  віра наша християнська отримала  своє  довершення.  Крім  Отця  і Сина,  посланий  Господом  нашим  Ісусом  Христом на  Своїх  учеників  і апостолів  і зішедший на них  у вигляді  вогнених язиків  третя особа  Святої Трійці - Дух Святий. Все,  що є потрібне і необхідне  людині, явилося, відкрилося нині  їй. Все, що необхідне для  спасіння, - дано нам. Погляньмо, що дає  християнинові  віра  в Пресвяту  Трійцю.

            Упованіє, надія християнина - Отець. Рідний, простий батько любить своїх дітей, піклується  про них, дбає  про все необхідне для їхнього життя. Що ж належиться  сказати  про Отця нашого  Небесного, Господа  Бога? Його любов до нас незчислима, неомірна, неосяжна, безкінечна а, відповідно  до такої Його любові такою є і турбота  про нас  всіх  грішних. Тому беручи до уваги всемогутність Божу, можна повністю  надіятися, що Бог  - Отець наш  не тільки хоче, але і може дарувати нам  все необхідне для нашого  щастя і благополуччя. Тому маючи такого Отця навіщо нам  плакати, бути в жалобі,  сумувати і печалитися, нарікати? Нічого подібного не повинно бути  у нашому житті.  Якщо ти в журбі, скорботі, нарікаєш, ремствуєш, буваєш невдоволений, то цим доказуєш ясно і переконано, що Господа  Бога не рахуєш своїм Отцем, на Нього не надієшся і Йому не віриш. І насправді, якщо Бог - твій Отець, доведи  це передовсім не словом,   а ділом; покажи, що Він Бог,- твій Отець і надія  твоя, не сумуй і не сумнівайся , не розчаровуйся в своїх діях, не турбуйся надмірно за свою земну долю : Бог бажає і у силі все зробити для  тебе.  Саме тому  Ісус Христос і забороняє нам турбуватися  про майбутнє, навіть про те, що буде завтра. Отець, повчає Христос, Сам піклується  про вас і все вам  дарує, що є необхідне для життя. Своїми сумнівами і страхами не ображайте  Отця  Небесного. Так навчає Христос. Тому, упованіє, надія ваша - нехай буде  Отець Небесний, по істині  Отець, а не по імені тільки.

            Дальше, прибіжище, пристановище християнина - Син. Хоч, здається, для нас достатньо було б і любові  Отця Небесного, проте нам дається ще раз такий самий рівноцінний дар; дається ще любов Сина, така ж велика і безкінечна, як і любов Отця. Син приніс  Себе в жертву за нас і помер на хресті. Син викупив нас ціною  крові Своєї; ми повинні належати  Йому, слухатися Його голосу, сповняти заповіді, які Він дав нам у Своїй святій   науці. "Я є  шлях, істина і життя", сказав Ісус Христос, Син Божий," ніхто не приходить до Отця, як тільки через Мене". Це означає, не люблячи Сина не  можна мати любов  і Отця і користуватися  нею. А любить  Сина, згідно науки Христової, той, хто виконує заповіді Його, а відтак , ціллю нашого життя, основою прибіжищем наших дум і почуттів повинен бути Син і сповнення науки Його. Перед нами на вибір два шляхи  і два  пристановища : Син і заповіді Його, або світ  і його спокуси. Вибирайте любе із цих двох, але тільки пам'ятайте, хто любить Сина  і сповняє слово Його , той возлюблений буде Отцем Небесним і буде мати життя вічне, як про це засвідчує Ісус Христос(Ін. 14, 25), а " хто любить світ і спокуси  його"  в тому немає " - і не  буде - "любові  Отчої" і життя вічного,  як про це свідчить апостол Іоан( 1 Іоан.2,15). А тому, дорогі мої, щоби отримати нам любов Отця,  любімо Сина, Який возлюбив нас аж до смерті, смерті хресної. Саме тому, нехай буде прибіжищем, пристановищем нашим  Син: завдяки  цьому надійному пристановищу ми надбаємо  любов  Отця.

                Накінець,  покров християнина - Дух Святий. Крім любові  Отця  і Сина, нам дарована ще велика і безкінечна любов Духа Святого, Господа  Животворящого. Хто має пристановищем  своїм Сина, той буде мати покровом своїм і Духа  Святого. Цю істину Христос виразив наступними словами :" якщо любите  Мене, виконаєте Мої  заповіді, Я умолю  Отця і дасть вам  другого Утішителя , Який  буде з вами  вовіки".(Ін.14,15,16); " Утішитель Цей, Дух Святий, Якого  зішле Отець в Імя Моє, навчить вас усьому і нагадає вам  все що Я говорив  вам."(Ін.14,26). Цей Дух Святий, третя особа  Пресвятої  Трійці зійшов нині , в день  п'ятдесятий по Воскресінню Христовому на святих учеників і апостолів Христових а через них і на всіх правдивих християн. Цей Дух Святий покриває нас, береже, зцілює, оживляє нас, наповнює радістю і веселістю серця наші. Все  спасительне і корисне  робить для нас Він.  Коли забажаємо молитися Отцю всією душею і серцем, то і Сам Дух Святий  буде клопотатися за нас  перед Отцем невимовними  словесами. Коли захочемо дотримуватися  вчення Христового , то і сам Дух Святий  прийде до нас у цій справі  своєю всемогутньою допомогою,  і тоді  ярмо Христове стане для нас легким і приємним. Кожна добре діло  і слово, кожна добра думка, кожне добре почуття - все це не від наших сил, а від Духа Святого.

            Відповідно ми вибавлені від турбот,  біди і розпуки упованієм , надією на Отця; поставлені на прямий і правильний шлях через прибіжище  до Сина;

звільнені від тягот свого земного шляху співдією  і провадженням Духа Святого;

і в кінці всього очікує нас вічне блаженне життя - Царство Небесне, яке готує нам  Свята Трійця і куди прикликає Вона нас. І так, чого ж нам ще очікувати і шукати ? Покиньмо мирські турботи, пошуки земного щастя, переживання за свої немічні  сили  і можливості, всеціло віддаймо  себе і своє життя Господеві Богу  нашому, Пресвятій Трійці: Отцю і Сину і Святому Духові, Які мають любов між Собою  і нас усіх безкінечно люблять. Як Трійця є Єдиний Бог, так і ми всі через взаємну любов свою і любов Божу до нас будьмо всі єдині  в Господі  Богу нашому. Хай буде одно Царство  Отця і Сина і Святого  Духа. Закличмо до Святої Тройці  із глибини душі :"Тройце Святая -  слава Тобі."   Амінь.

 

 

                                                           Настоятель  Ставропігійної церкви Успення

                                   Пресвятої Богородиці м. Львова митр. прот.  Ігор Бурмило