У Софії Київській презентовано Архієрейський Служебник і Требник Івана Боярського 1632 року


28 травня у Софійському соборі відбулася презентація факсимільного видання унікальної пам'ятки української релігійної книжкової культури — Архієрейського Служебника і Требника Івана Боярського 1632 року.

Презентація унікального видання розпочалася духовними піснеспівами у виконанні хору «Благовіст», після чого усі присутні звершили спільну молитву.
Генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» пані Неля Куковальська привітала гостей презентації і у стислому вітальному слові сказала: «Історія цього служебника говорить про те, що цілком ймовірно він міг бути і у Софійському соборі…». Також пані Неля вважає, що даний захід став якоюсь мірою продовженням нещодавно відкритої у Будинку митрополита виставки відтворених пам’яток давньоруської писемності «Книги є ріки, що напоюють Всесвіт увесь…».
Ініціатор факсимільного видання рукопису, президент «Фундації Eнциклопедії України» пан Олег Іванусів зазначив: «Мені приємно показати вам працю десяти літ, цю унікальну реліквію українського письменництва, що має глибокий релігійний зміст».
Також пан Іванусів розповів: книгу видано накладом 300 примірників. І на його думку, вони мають, певно, кращий вигляд, ніж оригінальний рукопис, якому вже близько 400 років. Олег Іванусів сказав, що це видання буде неможливо придбати, адже всі примірники передадуть у бібліотеки та наукові установи, де вивчають релігієзнавство.
Відомий науковець, доктор філології, доктор мистецтвознавства, доктор богослов’я Дмитро Степовик переконаний: «Сьогоднішня подія, що відбувається у цих стінах святих, виходить за межі просто культурного заходу. У теперішні часи, коли сусід-супостат прагне забрати, привласнити собі нашу історію, ми повинні цьому протиставляти подібні заходи».
Старший науковий співробітник Інституту рукопису Національної бібліотеки ім. Вернадського, к.і.н. Ольга Іванова наголосила на важливості реалізації цього проекту, високо оцінивши ентузіазм і безкорисливість його ініціаторів.
Посол Канади в Україні Роман Ващук, зокрема, сказав: «Ми можемо долучитися до всіх найкращих привітань за цю роботу. І хочеться висловити особливу вдячність організаторам цієї презентації за те, що вони зібрали тут таку велику культурну громаду».
Після слова Посла Канади було зроблено перерву між виступами, щоб прослухати низку пісень від акапельної формації «Піккардійська терція».

Перший заступник Міністра культури пан Ігор Ліховий високо оцінив вихід у світ унікальної пам'ятки української релігійної книжкової культури. Крім того, пан Ігор переконаний: «Не має права жодна серйозна бібліотека не мати у себе цього видання».
Місцеблюститель кафедри предстоятеля УАПЦ митрополит Макарій подякував видавцям і дирекції заповідника за організацію цієї зустрічі. Також він зазначив, що, на жаль, дуже багато українських пам`яток перебувають за межами нашої держави. І якби Україна мала змогу повернути все те, що вона колись мала, наскільки б більше ми дізналися про нашу минувшину. «Але, - наголосив митрополит Макарій, - ми й самі маємо робити так, щоб і про нас згадували наші нащадки, як ми тепер згадуємо того ж Івана Боярського чи Петра Могилу».
І надзвичайно зворушливим і об`єднальним завершальним акордом презентації стало виконання українського духовного гімну «Боже Великий Єдиний» Миколи Лисенка.
Довідка. Служебник правив Іван Боярський у Львові. Згодом його служебник перейшов у власність до Київського митрополита Петра (Могили). Нині Служебник зберігається в Інституті Рукопису Національної Бібліотеки України імені В. І. Вернадського у Києві.
Служебник виданий Фундацією Енциклопедії завдяки тісній співпраці із Зіновієм Матчаком та Петром Климом.