Митрополит Макарій відвідав презентацію книги "Патріяарх Димитрій: життєвий шлях та діяльність


7 травня Високопреосвященіший Макарій, Митрополит Львівський Православної Церкви України відвідав у Львівському музею історії релігії презентацію книги "Патріярх Димитрій: життєвий шлях та діяльність". Автором книги є Голова Львівського ставропігійного братства св. ап. Андрія Первозваного о. диякон Юрій Федів.

Модератором заходу була відомий журналіст, волонтер, член ставропіігйного Братства, а також парафіянка Успенської церкви п. Оксана Клим.

Участь у заході, окрім організаторів - Львівського ставропігійного братства св. ап. Андрія Первозваного та родини Патріярха Димитрія, прийняли  священики Львівської єпархії ПЦУ, вихованці Львівської духовної семінарії, представники ГО "Молода Лемківщина", ГО "Надсяння", ГО "Холмщина".

Музичну сторону доповнили молода співачка Наталя Степаняк, яка ще дитиною супроводжувала св. Літургії, очолювані Патріярхом в Успенській церкві Львова та  хор "Ставрос", який у 1999 р. створений із благословення Святійшого, читану поезію декламували п Оксана Мончин та п. Оксана Букай.

«Інколи, щоб книга вийшла більша, цікавіша, автори змушені їх «прикрашати». Автору цієї книги не потрібно було нічого вигадувати. Навпаки, якщо описувати усе життя патріарха – можна видавати десятки книг. Я мав із Патріархом багато виїздів і по візитаціях і по організації будівнитцтва та оздоблення храмів, і пам'ятається практично кожне слово Його.  Те, що отець-диякон написав – це прекрасно. Бо люди, які були поруч з патріархом, його родичі, пам’ятають, але все відходить у забуття. Я й зараз багато пам’ятаю, але як передати ці спогади прийдешнім поколінням? Через цю книгу ми зможемо дізнатися про особистість патріарха Димитрія, його духовність, творчість і всі ідеали, які були ним закладені», – зазначив митрополит Макарій.

"Від щирого серця дякую о. Юрію Федіву за вияв великої пошани до творчості Патріарха Димитрія(в миру - Володимира Яреми). Його нове науково-релігійне видання «Димитрій (Ярема), Патріарх Київський і всієї України, предстоятель УАПЦ» дає підставу для глибокого переосмислення діяльності цієї видатної постаті у відродженні загальнонаціональної свідомості українського народу як у церковній культурі, так і в мистецтві, архітектурі, музиці, вищих навчальних закладах, традиціях та побуті.  При написанні цієї книги автор проаналізував надзвичайно величезний пласт матеріалу із творчих збірок Патріарха. Доторкнувшись до оригіналів творів Патріарха автор подає аналіз та настанови на можливість ще повнішого розкриття таких цікавих і затребуваних на сьогоднішній день тем національного відродження.  Ще перший ректор Київського університету ім. св. Володимира Михайло Максимович висловився так: «Якщо будеш знати з якого народу походиш, то будеш мати крила. Якщо ні – то вирвуть з тебе коріння».  Саме такої ідеології дотримувався Патріарх Димитрій і саме автор поданої нам наукової книги-праці о. Юрій Федів передає нам  духовний зміст його життя.  Хай нам усім щастить в реалізації наших планів і задумів на подальші наукові праці з дослідження творчості Патріарха. Адже ми повинні розуміти, що Україна для нас одна і єдина у світі.

 

   Не помилюся, якщо поставлю в один ряд діяльність Патріарха Димитрія  з видатними діячами України, а саме В. Кубійовича, І. та В. Свєнціцьких, Б. Возницького, Г.Логвина, Р. Могитича, В.Вуйцика, Д. Крвавича, В. Овсійчука та ін.

   Я, як архітектор, особливо вдячний Патріархові за наданий мені, як ст удентові вищої архітектурної школи при Львівській політехніці, навчального курсу із засад сакральної архітектури. Адже в період тоталітарних часів такого курсу у вищих школах ніхто не подавав. Часто викладачі нас, студентів, наставляли на те, що не може бути національної архітектури, бо вона має бути інтернаціональною. І коли в розмовах на той час я запитував отця Володимира якою мала би бути архітектура, то у відповідь я отримував глибокий аналіз різностилевої та насиченої колоритами архітектурних деталей української церковної архітектури: втраченої, вкрай зруйнованої і частково збереженої"- зазначив Олександр Ярема- народний архітектор Львова та доцент кафедри скульптури Львівської академії мистецтв.

 

Автор книги о.д. Юрій Федів  зазначив, що книга не написана за місяць чи рік. Інформація збиралася і систематизовувалася тривалий час, адже цій події передували 12 наукових конференції по Україні, присвячені 100 річчю від дня народження Патріярха та Патріярші читання, які спільно організовувалися Братством та Львівською єпархією.

Книги є доповненням серії праць Патріярха Димитрія та про Патріярха, які вийшли після смерті Владики. Адже у 2004 р. побачив світ перший том "Іконопис Західної України, 2018- мали змогу знайомитися із другим томом цієї змістовної і насиченої монографії. У 2011 р. світ також побачила книги Спогадів про патріярха (упорядники: прот. Василь Саган, Кость Маркович та Юрій Федів).

Емоційним виступом від родини було слово сина п. Данила Яреми, який через серце висловив бачення книги і ролі Патріярха у розитку та становленні Помісної Церкви України.