17 серпня у Львівському національному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької було проведено урочисту академію, присвячену 30й річниці ІІІ відродження УАПЦ.
Галицьким многоліттям усі хористи хорів, які виступали пізніше на академії, а саме: Львівського муніципального "Гомін", "Ставрос" Львівського ставропігійного братства св. ап. Андрія Первозваного, "Оранта" Успенського храму м. Львова та Петро-Павлівської парафії зустріли Главу Православної Церкви України Блаженнішого Митрополита Епіфанія. святковий настрій панував у серці духовенства та вірних, представників державної влади, які завітали на урочисті заходи.
Спільним виконанням "Отче наш" М. Леонтовича розпочався захід, який благословив Першоієрарх ПЦУ.
"У ці дні помісна і автокефальна Українська Православна Церква відзначає 30-ліття подій, які стали поворотним моментом в сучасній історії нашого народу. Ми святкуємо початок Третього відродження Української Автокефальної Православної Церкви.
З цієї нагоди сьогодні ми зібралися на урочисту академію у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької. Адже саме княжий Львів став свідком, як протоієрей Володимир Ярема з духовенством та громадою оголосили про відкинення неканонічної влади Московської Патріархії над Українською Церквою, чим було покладено початок нового етапу утвердження нашої Церкви як помісної та автокефальної.
Хоч про нас і кажуть, що ми – молода чи нова Церква, але ці визначення справедливі лише частково. Так, Томос про автокефалію ми отримали цього року, але боротьба за цей статус церковної незалежності тривала ціле століття. Тож ми водночас і наймолодша серед Помісних Церков – але з понад тисячолітньою історією, і сьогоднішнє святкування однієї з її визначних сторінок, початку Третього відродження УАПЦ – має підкреслити цей факт.
Всі ми чули слова Спасителя, звернені до Його учеників: «Хто жне, той одержує нагороду і збирає плід у життя вічне, щоб і сівач, і жнець разом раділи. Бо про це є правдиве слово: один сіє, а інший жне. Я послав вас жати те, над чим ви не працювали: інші працювали, а ви ввійшли в їхню працю» (Ін. 4: 36 – 37). Все, що ми зараз маємо в Українській Церкві – не тільки наше власне досягнення, але й плід праці наших попередників.
Змістовну доповідь про історію зародження та розвитку автокефалії в Україні виголосив митр. прот. Ігор Бурмило, настоятель Успенського храму м. Львова.
Родзинкою академії став спільний виступ Академічного симфонічного оркестру Львівської обласної філармонії під орудою п Сергія Хоровця та молодої оперної співачки, парафіянки Успенського храму п. Наталі Степаняк, які виконали шедеври української та світової класики.
Цього дня із вітальними словами виступили п. Юрій Сорочик, депутат останнього скликання Верховної Ради СРСР, зусиллями якого було знято заборону в'їздку в УКраїну Патріярха Мстислава. Саме завдяки цій людині було реалізовано те, про що мріяв як Владика Мстислав Скрипник так і тисячі вірних УАПЦ.
Кульмінацією стало виконання зведеними хорами та симфонічним оркестром "Владико Неба із Землі" (арія Андрія із опери "Запорожець за Дунаєм"), соліст- Назарій Тацишин.
Святкові заходи продовжилися у Петро-Павлівському храмі м. Львова та Свято-Володимирському у м. Винники Личаківського району м. Львова.
Світлини Ігоря Букая.