Українці Бельгії зустрілися на храмовому святі та вшанували жертв Голодомору


В неділю 22 листопада 2015 року Українська православна громада Свято-Михайлівської Парафії УAПЦ в місті Ґенк (Genk) в Бельгії відзначила Храмове Cвято.

На урочистість приїхали вірні з інших міст Бельгії, а також з Голяндії, (Нідерланди) та Німеччини: представник парафії в Дюссельдорфі Маркіян Остапчук, син о. Aнфіра Остапчука та з Мюнхену Aнтоніж Шлега з дружиною.

Святу Божественну Літургію відправляли настоятель храму Святого Архистратига Михаїла митрофорний протоієрей Віталій Дерев'янка (який відзначав 15-ліття свого священства) та митрофорний протоієрей Богдан Матвійчук з міста Рочдейл (Rochdale) з Aнглії.

Дyже гарно, спокійно співав хор під дириґентурою пана Cаші Тунесен (Sacha Theunessen), мама якого з України. Більшість хористів не українці- голяндці з міст Мастрихт (Маastricht), Ендговен (Eindhoven). І ще цікавіше, як мені сказали - більшість з їх римо-католики, яким дуже подобався наш церковний спів. Хор співає в храмі 22 роки. Часами вражає і то не кожного разу вимова, лише букви " л ". Кілька лише співаків, в хорі молоді українці.

Хор добре зіспіваний. Це не вперше голяндці співають нашу Літургію. Візантійський Хор з Утрехтю, з диригентом проф. Мирославом Aнтоновичем мав ті же проблеми вимови, хоч співав прекрасно, а ще існує під сучасну пору хор ім. М. Лисенка, також в Голяндії - а, українці, неспроможні створити хор, хоч співаків в Бельгії достатньо.

Парафіяльне свято співпадало з 15-літтям священства о. Віталія, якого й пані добродійку Фріду - вітали діти, парафіяни, гості з Німеччини.

Дириґент хору виголосив коротке привітальне слово від себе і хористів. Надя Деревянка відчитала біографію батька, який був заскочений, бо не знав, про цю додаткову церемонію в церкві.

A отець Богдан Мaтвійчук подарував від себе й родини отцеві Віталієві хрест з уздобами, а пані Фріді ікону.

Отець Віталій зворушливо дякував за шану, привіти й коротко розповів про створення храму, тим хто оже незнає:..." Засновниками української православної парафії в місті Ґенк були робітники з родинами, котрі в квітні 1947 року прибули в бельгійську провінцію Лімбурґ з табору в місті Корнберґ - Німеччина. Вони поселилися у районі Звартберґ міста Ґенк і працювали у вугільних копальнях. Свідомі своєї віри українці організувалися і влаштували у приділеному їм бараці церкву, де впродовж тривалого часу і відправлялися Богослужіння. Час минав і барак поволі підупадав. Так постав плян побудови нового храму, ініціяторкою і рушійною силою якого була пані добродійка Фріда Дерев'янка.

Цей плян був схвалений ієрархами на Соборі Української Автокефальної Православної Церкви у Діаспорі у вересні 1978 року в Лондоні і приурочений ювілею 1000-ліття Хрещення Руси-України в 1988 році. І так, працею та стараннями власної громади, пожертвами від української спільноти у Вільному Світі, за підтримкою віруючих інших конфесій та за сприянням місцевої бельгійської адміністрації церква і прицерковні будівлі були побудовані і освячені 24 серпня 1986 року, з участю багатьох людей.

Свято-Михайлівська Церква в Ґенку є виявом єднання українців у діяспорі з їх батьківщиною. Це єдиний храм Божий Української Православної Церкви у Західній Европі побудований в українському стилі."

Після Літургії була відправлена Панахида в пам'ять жертв Голодомору 1932 - 1933 років, і в другу річницю Майдану і жертв тзв Небесної Cотні і теперішніх загинувших вояків, а падають Вони на полі бою в Донеччині чи не щоденно. Небесна Cотня вже нараховує 5 тисяч праведників-анголів.

Оба отці та частина присутніх зібралася відтак біля пам'ятника жертвам Голодомору, поставлений там 2003 році, де відбулося покладання квітів у підніжжя пам'ятника і відспівування " Вічної Пам'яті".

Після молитовних відправ запрошено присутніх на святочний обід, який відбувався в церковній залі.

Виступав віртуозний баяність Олег Лисенко, який живе в Голяндії.

З посольства України з Бруселю були представники на чолі з панею Наталією Голіян, яка займається культурно-гуманітарним співробітництвом.

 Від українців Австралії вітальне слово виголосила відомий журналіст Марійка Галабурда-Чигирин із Сіднею. "Вcевишній надав силу і наснагу на многії літа Отцеві Віталієві й пані добродійці Фріді втримати парафію, забеспечити існування храму, надіючись на новоприбулих з України, які в Ґенку й околицях по 15 і 10 років. Пишаємося прекрасною будовою храму, який знаходиться в списку туристичних об'єктів міста Ґенк. Це гордість кожного українця Бельгії. Цей храм являється частиною українського серця на бельгійській землі."

За матеріалами Марійки Галабурди-Чигирин (Генк-Сідней)