Митр. прот. Роман Сотник. Проповідь на 5 неділю після П’ятидесятниці


Дорогі у Христі брати і сестри!

Святий Іван Золотоустий говорить, що Святе Письмо є поживою для душі. «Залізо гострить залізо, а Божественне Слово гострить душу. Тіло живиться хлібом, а душа підкріпляється Божественним Словом…» - навчає святитель.

Сьогодні ж Євангельське читання являє собою не просто поживу, а розкішний духовний бенкет й пропонує  нам декілька «страв» – важливих духовних істин, які нас підкріпляють, й допомагають зробити правильний вибір у своєму житті.

Перша істина – про велику Божу любов і турботу. Чи задумувалися ви, дорогі у Христі, навіщо Ісус здійснив подорож до Гадаринського краю? Тоді ця територія не була ні місцем паломництва ані привабливим туристичним центром. Звідти не походив жоден апостол, а переважна більшість місцевого населення була язичниками.

Відповідь на це питання нам підказує 4 розділ Євангелія від Луки. В ньому розповідається як одного разу Христос, у Назаретській синагозі, визначив суть Свого служіння людям: “Дух Господній на Мені; бо Він помазав Мене благовістити убогим, і послав Мене зціляти розбитих серцем, проповідувати полоненим визволення, сліпим прозріння, відпустити замучених на волю” (Лк.4:18). Протягом короткого візиту до Гадаринців Спаситель проповідував полоненим визволення та відпустив замучених на волю. Він докорінно змінив життя двох біснуватих, повернув їх до родин і суспільства, звільнивши від демонської влади. Подумайте, дорогі у Христі, яка велика Божа любов! Заради цих двох язичників та іноземців Христос перепливає море, а нам інколи буває важко провідати хворого сусіда, прийти до церкви в неділю

Друга важлива правда, яку Святе Євангеліє відкриває перед нами – реальність існування бісів – злих духів. Святе Письмо говорить про них 235 разів, називаючи, бісами, нечистими духами, дияволом і сатаною.

У передмові до “Листів Баламута” (The Screwtape Letters) C.S.Lewis пише “Є дві рівнозначних і протилежних помилки, яких сучасники припускають стосовно бісів. Перша – невір’я в їх існування. Інша – віра й відчуття надмірної і нездорової цікавості у всьому, з ними пов’язаному. Вони самі однаково задоволені обома помилками і радо вітають, як матеріаліста, так і чаклуна”.

Нам треба також знати, що випадки біснування трапляються й у наш час. Не варто також думати, що всі одержимі злими духами виглядають, як бомжі. Вони необов’язково бездомні, роздягнуті та живуть у гробах. Деякі з них живуть у шикарних маєтках, одягаються у «порфиру та виссон», відпочивають на шикарних диванах, водять дорогі автомобілі та яхти, керують країнами…

У ХХ ст. ця нова форма біснуватості проявилася також в діях кервників Гітлерівської Німеччини, коли знищувалися цілі народи, Сталінського СРСР, з голодоморами, гулагами та масовими депортаціями, в Китаї, Африці, Югославії та на Близькому Сході, а тепер і в діях Путінської Росії та злочинах терористів і сепаратистів т.зв. «ДНР» та «ЛНР» на Сході України та в інших випадках.

Значна кількість людей є одержимі гнівом, наркотиками, алкоголем, азартними іграми, статевою розбещеністю та іншими видами бісівської залежності.

Що ж робити, щоб не потрапити під владу злих духів? Найперше, треба бути в єдності з Христом, плекати віру, боротися з гординею, бути пильними, вести тверезе життя, не йти на компроміс зі своєю совістю, не потурати пристрастям, берегти піст, каятися та молитися. «Коли ти молишся, - то ворог твій, диявол, зв’язаний» - говорить св.Іван Золотоустий. «Спротивтесь дияволу і він втече від вас». (Як. 4, 7) – навчає нас Святе Письмо.  

Третя важливе питання, яке піднімає сьогодні Євангеліє, це питання життєвих пріоритетів. Воно, ніби запитує, що для нас важливіше: добро ближнього, чи власний достаток?

Христос зцілив біснуватих. Це, правда, мало свою ціну. За словами Святого Письма, тоді загинуло ціле стадо: понад 2000 свиней. Щоби уявити собі приблизну вартість, можемо порахувати, що кожна свиня вагою приблизно 100 кг коштує близько 3000 гр. (десь – трохи більше, десь – трохи менше). Це означає, що на сьогодні втрати становили 6 000 000 гривень. Чи багато є сьогодні людей, які готові пожертвувати таку суму заради здоров’я свого сусіда? До цього жителі краю виявилися не готовими…

І останнє. Не тільки Гадаринські жителі, але також часто стоїмо перед вибором. Наприклад: прийняти Слово Боже, чи ні; служити Богові, чи мамоні; зректися себе й іти з Христом, чи жити в своє задоволення; взивати серцем і душею: «Господи помилуй!»,  чи тихо мовити своїми вчинками: «Відійди від нас, Господи!». Вибір за нами… 

Кажуть, що колись давно, в одному місті, жив мудрий чоловік. Слава про нього рознеслася далеко-далеко. Люди приходили до нього за порадою і зверталися до нього: «О, великий мудрець». Жив у цьому місті ще один чоловік, який дуже заздрив йому. Одного разу він вирішив влаштувати мудрецю випробування, щоб усім довести, що він розумніший за нього.  Піймав  чоловік метелика, посадив його між зімкнутих долонь і вирішив: Піду я з цим метеликом до мудреця та запитаю: що в моїх руках - живе чи мертве? Якщо він скаже мертве, я розкрию долоні, метелик вилетить. Якщо скаже - живе, я  міцно затисну метелика в долонях. Ось тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший!»

І ось, заздрісник прийшов у місто й запитав: «О, наймудріший! Відгадай мою загадку: що в моїх руках - живе чи мертве?» Мудрець уважно подивився на чоловіка і поволі відповів: «Все в твоїх руках».

Дорогі у Христі браття і сестри! Памятаймо, як би не складалися обставини, все в наших руках – наше земне життя й наша доля у вічності. Правда, все має свою ціну.

Тому, поки живемо тут, на землі, спішімо зробити правильний вибір. Пророк Ісая підказує його нам: "Шукайте Господа, доки можна знайти Його, кличте Його, як Він близько! Хай безбожний покине дорогу свою, а крутій свої задуми, і хай до Господа звернеться, і його Він помилує, і до нашого Бога, бо Він пробачає багато!" (Ісаї 55:6).

Амінь.