Різдвяне послання Високопреосвященнішого Макарія, Митрополита Львівського, 2022


«І сказав їм ангел: не бійтеся,

я благовіщу вам радість велику,

яка буде всім людям» (Лк. 2,10).

 

ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ!

 

Шановні брати й сестри. Перенесімось сьогодні духовно до вифлеємського вертепу, щоб разом із ангелами та пастирями  віддати свою любов, віру та славу народженому Христу Спасителю. Для того, щоб радісно й духовно зрозуміли глибокий зміст спасенної тайни втілення Сина Божого, нам необхідно відкрити своє вдячне людське серце, наповнитись любов’ю до Бога, Який прийшов у цей світ.

Житейське засвоєння євангельського вчення Спасителя є для християнина вищим завданням і потребою, оскільки зміст нашого життя полягає в живій діяльній, а не мрійливій любові до Христа, до Його вчення та Його спасенної справи. Любити Бога на ділі – означає все своє життя проводити відповідно до заповідей Христових. Коли пізнання Бога таке важливе для земного життя християнина, то на яких шляхах можна знайти це пізнання? Для твердої віри і впевненості в бутті Божому, звичайно, є потреба в розумних і наочних доказах. Однак, перше ніж увірувати в Господа Ісуса Христа, треба почути про Нього, довідатися про Нього, пізнати Його розумом та своєю увагою.  «Як увiрувати в Того, про Кого не чули? Як чути без проповiдника?» – запитує апостол Павло (Рим. 10,14).

Від часу приходу Ісуса Христа й до наших днів для людського упередженого розуму подається достатньо доказів на користь віри в Господа та спасенного християнського життя. Проте від розумних тверджень до твердої віри в Бога і до пізнання Його дуже ще далеко. Справжній і повний процес взагалі ніколи не обмежується діяльністю самого тільки розуму, а складається з діяльності всіх сил людської істоти: розуму, почуття та волі. Людина хоче не тільки знати про якийсь предмет, але старається побачити його, доторкнутися до нього, тобто досвідом пізнати.

 Якщо пізнання видимих земних речей досягається завдяки усім силам людини, то пізнання Бога досягається поєднанням душевних сил: людським духом і розумом, почуттями і волею в живому спілкуванні віруючої людини з самим Господом Богом, Який є джерелом всякого життя та пізнання. Ради нашого спасіння Син Божий зійшов із небес, дав нам світло і розум, щоб перебувати завжди з Ним. «Він є істинний Бог і життя вічне», – навчає апостол Іоан Богослов (1 Ін. 5, 20). Відколи світові дароване Божественне Одкровення, віруюча людина з нього навчається істинного пізнання свого Творця. Однак, як зазначає святий апостол Павло, «душевна людина не приймає того, що від Духа Божого. Це здається їй безумством» (1 Кор. 2, 14).

Бог дав людині в земному житті розум не тільки для пізнання речей і явищ видимого світу, але й все необхідне для нашого повсякденного життя, особливо для того, щоб досягнути й дотримуватися істини, відкритої Ним. Зберігання та сповідування цієї істини дає правдиве здоров'я розуму, зміцнює та розвиває його сили, охороняє від згубних злочинів. Одержуючи від Божественної істини здоров'я, наш розум живиться цією істиною, вона заспокоює його духовний голод та осолоджує віруючу душу, подає їй радість і повноту духовно-тілесного земного життя. Досягати пізнання Бога та входити з Ним у тісне єднання в земному житті – обов'язок усіх християн, а не тільки подвижників. Хто не приймає цей обов’язок, той ще не є справжнім християнином. Саме тому під час Таїнства Хрещення свята Церква співає: «Всі, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися» (Гал. 3, 27). Отже, людина в міру очищення від гріха та сприйняття благодаті Святого Духа усвідомлює своє єднання з Богом, приймає Його своїм серцем і внутрішньо пізнає. Через силу душі розумове пізнання Бога робиться досвідним і колись стане наочним та достовірним.

Дорогі християни!

Сьогодні ми живемо в непростий час. На українській землі вже восьмий рік продовжується війна, яку започаткував північний сусід із-поміж наших яничарів. Українське військо обороняє нас та державу. Будьмо їм щиро вдячні та молімось за них, щоб Господь з Пресвятою Богородицею, усіма святими їх охороняв, дарував їм мужність міцно стояти у боротьбі проти окупантів. Також ми зустрілися з пандемією – страшною вірусною хворобою. Піднесімо свої молитви за тих, хто занедужав, та за всіх лікарів, які борються із цією бідою,  дякуймо їм за невтомну щоденну важку працю. Закликаю Вас до щирої молитви, щоб Господь припинив все те, що сьогодні відбувається в нашій країні.

Шановні отці, монахи, брати і сестри! Сердечно вітаю Вас, Ваші родини та Ваших парафіян зі святом Різдва Христового. Бажаю від Новонародженого Христа Спасителя великої милості та щедрої благодаті.

Радісних і щасливих свят!

 

СЛАВІМО ЙОГО!

 

 

Високопреосвященніший МАКАРІЙ,

Митрополит Львівський

УПЦ (ПЦУ)

 

РІЗДВО ХРИСТОВЕ 2022 РОКУ БОЖОГО

м. Львів