Різдвяне послання Високопреосвященнішого Макарія, Митрополита Львівського Православної церкви України


ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ!

Величний і радісний для православних християн усього світу сьогодні день - свято Різдво Христове. Святе Євангеліє пригадує нам Господні слова, якими ангел звернувся до вифлеємських пастухів: "Не лякайтесь, бо я ось благовіщу вам радість велику, що станеться людям усім. Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. А ось вам ознака: Дитину сповиту ви знайдете, що в яслах лежатиме" (Лк. 2, 10-12).

Промисел Господній приготував на землі для Єдинородного Божого Сина одушевлений храм - Пресвяту Діву Марію. А що приготувала Новонародженому земля? Земля принесла Неприступному вертеп - відповідає церковна пісня в день свята Різдва Христового. Здавалось би, що для Царя неба й землі мав би бути й дарунок царський. Та ж ні. Земля приготувала Йому тільки вбогу печеру з яслами та сіном, в якій Він народився від Пресвятої Діви Марії. Серед безлічі розкішних царських палаців і князівських замків не знайшлося місця для Божого Сина. Тільки печера, в якій перебувала худоба в час негоди, стала для Нього першою земною оселею, а ясла - Його колискою. Чому земля відмовила в притулку Ісусові? Та тому, що Він для неї був чужим, переважаючи своєю духовною величністю, моральною чистотою і святістю, не маючи собі подібних серед усіх синів людських. Саме тому від Вифлеємької печери і до Голгофи Він "не мав місця на землі, де голову прихилити" (Мф. 8, 20).

З давніх часів людство, відчуваючи свою духовну безпорадність, очікувало обіцяного Визволителя. "Як прийшла повнота часу, - пише апостол Павло, - Бог послав Сина Свого, Який народився від жони" (Гал. 4, 4). Змилосердився Господь над родом людським - зійшов на землю Син Божий, Який став людиною заради нашого спасіння, народившись від Духа Святого та Пречистої Діви Марії. Ірмос 9-ї пісні канону на Різдво Христове такими словами оспівує  прихід Христа у цей світ: "Таїнство бачу дивне і преславне, небом стає вертеп, престолом херувимським - Діва, а ясла - вмістищем, де вмістився невмістимий Христос Бог, Якого ми в піснях величаємо". Народився Спаситель на землі, не перестаючи бути Богом: "Слово воплочується і від Отця не відлучається" (Стихира на стиховні). Хоч Він таємно народився у вертепі, але небо про це всім розповіло: через ангела - пастирям, через зірку над вертепом - мудрецям.

Христос і сьогодні кличе нас до себе. Для того, щоб у нас завжди була присутня благодатна радість цього свята, щоб ми були прикладом для інших та досягнули духовних висот, нам потрібно прямувати за духовною порадою до Вифлеєму, йти тією дорогою, якою ішли вифлеємські пастухи та східні волхви, Пресвята Богородиця та Її опікун праведний Йосиф. Пастирі, які повірили ангельським словам, пройшовши дорогою віри і смирення, покірно вклонилися народженому Спасителеві, а волхви, які прийшли до Вифлеєму, принесли Народженому в дар золото, ладан і запашну смирну. І нам, християнам, для того, щоб отримати радість єднання з Господом у житті земному та вічному, необхідно іти до народженого Христа шляхом свідомого пізнавання істини Христової віри, маючи тверду віру, простоту серця, глибоке смирення та постійну готовність для виконання добрих справ. Складаючи народженому Спасителю свої дарунки, принесімо Йому замість золота чисту любов, замість ладану - сердечні щирі молитви, а замість запашної смирни - непохитну надію на Божого Сина, Який після ясел дав себе положити до гробу заради нашого спасіння.

У своєму земному житті ми повинні служити Спасителю так, як служила Йому Пресвята Діва у справі нашого спасіння: щиро та самовіддано. За це служіння Богородиці, за її материнську смиренність та постійні молитви, що звернені до Господа Бога, ми й прославляємо Царицю світу видимого і невидимого. Святий Афанасій Олександрійський у своєму слові на Різдво Христове говорить: "Поглянь як таємничо народжує Вона. Сама народжує і сама сповиває: не допускаючи нікого торкнутися до народженого Нею предвічного Дитяти". "Дівою зачала, Дівою носила, Дівою народила, Дівою залишилася, ні одного такого чуда на землі не було", - говорить святий Григорій Ніський. І святий Іоан Дамаскин: "О чудо, новіше за всі древні чуда: хто-бо бачив матір, що без мужа родила! Без мужа ж, подібно Адаму, від якого створена Єва", про що святий Іоан Золотоустий писав: "Як же бо Адам без жінки жінку приніс, так і сьогодні Діва без мужа мужа народила... Цілим залишився Адам після взяття ребра тілесного, нетлінною залишилася і Діва після народження немовляти".

Всечесні отці, дорогі брати і сестри! Вітаючи Вас із радісним святом Різдва Христового, Новим Роком та Богоявленням Господнім, дякуючи Милосердному Богу за те, що ми сподобились великого Його дару - Помісної Української Православної Церкви, яку почали визнавати Церкви Православного світу, закликаю до щирої молитви за завершення війни, яка триває на східних теренах нашої Держави, за мир і добробут, за дарування нам духовної радості та великих милостей Народженим Спасителем. Нехай Господь благословить нас, нашу Україну та всіх українців вифлеємським миром, який оспіваний ангелами під час народження Божого Сина.

Радісних і щасливих свят!

 

СЛАВІМО ЙОГО!

 

Високопреосвященніший МАКАРІЙ, Митрополит Львівський ПЦУ